Wapń i inne składniki mineralne

Oprócz bardzo cennego białka mleko oraz jego przetwory są najbardziej rozpowszechnionym, co oczywiście wynika z faktycznego składu, źródłem wapnia. Chyba nawet małe dzieci doskonale wiedzą, czym jest wapń i jak bardzo istotne znaczenie odgrywa w rozwoju naszego organizmu.

Szczególnie zalecane właśnie przez najmłodszych spożywanie mleka pozwala na pokrycie dziennego zapotrzebowania na istotne składniki mineralne, z których najważniejszy jest właśnie wapń.

Regularne spożywanie tego typu produktów przyczynia się do zapewnienia prawidłowego wzrostu oraz budowy kości oraz zębów. A zatem wszelkie niedobory tego składnika będą przekładały się na zaburzenia wzrostu, demineralizacje kości, co w konsekwencji najczęściej skutkuje rozwojem osteoporozy.

Dlatego też spożywanie produktów mlecznych jest szczególnie istotnym elementem naszej diety, głównie ze względu na zawartość laktozy, która charakteryzuje się zwiększeniem oraz przyspieszeniem wchłaniania wapnia, co pozwala na uzupełnienie jego niedoborów.